7.8 C
Skopje
Wednesday, November 29, 2023
spot_img

Александар Гачевски: Македонија секогаш имала добри пилоти, па затоа интересот и потенцијалот за успех со параглајдинг е голем

За Александар Гачевски летањето со параглајдер е страст што го води во животот. Во 2020 година тој оствари голем сон, го сруши македонскиот рекорд...

Што е афазија, поради која Брус Вилис ја заврши својата кариера?

Повлекувањето на актерот Брус Вилис од сцената, поради дијагностицирање на афазија, предизвика бројни реакции кај јавноста. Многу негови колеги со емоции сочувствуваат околу неговата...

СЛЕДЕТЕ нѐ на

4,859FansLike
1,878FollowersFollow
spot_img

НАЈЧИТАНИ

Најчестите митови и факти поврзани со сончањето и неговото влијание врз нашето здравје

МИТ: За да добијам витамин Д, треба да се сончам Факт: Не треба да се печете на сонце за да го добиете витаминот Д, кој...

Епилог за есенската бучава, а не сензации, тоа им го должиме на децата и извидниците

Во нашево општество често многу лесно и брзо се создава хаос. Најновиот пример е со настаните кои се случуваат во извиднички одред. Тажно е што...

Мит е дека мажите не можат да добијат рак на дојка

Мит Ако не постои рак на дојка во вашето семејство, тогаш вие не сте изложени на ризик за болеста Факт Секоја жена носи ризик за...

Петра Лукаровска: Никој не може да ја носи болеста место тебе, затоа грижата за здравјето, нека биде приоритет

Филип Лукаровски беше наш маратонец, кој успеа да истрча 5 маратони, но не успеа да го истрча најтешкиот – животниот маратон. Филип не успеа...

Лејла Рамковска: Јогата помага да го контролираме стресот и да дишеме правилно

Таа e една од најпопуларните инструктори по Аштанга јога кај нас. Оние кои добро ја познаваат, за Лејла Рамковска ќе кажат дека поседува особено...

Маја Атанасова: Во страв да не ја изгубат работата, вработените остануват жртви на мобинг

Како Законот за работни односи го дефинира поимот мобинг? Маја Атанасова Законот за работни односи опфаќа неколку члена во кои го разработува мобингот или вознемирувањето...

Проф. д-р Ратко Дуев: Прекумерното користење на мобилните телефони го успорува развојот на вештините кај децата

Јас сум против целосно да се исклучат мобилните телефони, бидејќи тие се дел од нивниот социјален живот. Но, сметам дека треба да се ограничи...

Проф. д-р Виолета Цветкоска: Податоците се гориво на вештачката интелигенција

Проф. д-р Виолета Цветкоска од Економскиот факултет при УКИМ, го пренесува своето знаење и вештини на студентите и менаџерите, овозможувајќи им да станат професионалци...

Да ја најдеме Вања!

Министерството за внатрешни работи (МВР) попладнево со фотографија и опис ја објави Вања Ѓорчевска во регистарот на исчезнати лица на Македонија. „ЃОРЧЕВСКА ВАЊА, татко Александар,...

Маестра Дијана Имери Илкоска во Грузија, настапи со Младинскиот камерен оркестар како прва жена диригент

Аплаузи, стоечки овации и позитивни коментари доживеа македонската диригентка, маестра Дијана Имери Илкоска, по концертот којшто на 6 ноември се одржа во преполната сала...

ПОСЛЕДНИ

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ