8.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022
spot_img

Елена Бубало Михајловска: Со трпение, посветеност и правилна храна, наместо хемија, се постигнуваат резултати при вежбање

Сите сакаме брзи резултати. Кога би биле малку поистрајни, потрпеливи, ако посветено го следиме процесот на здрава исхрана и програми за вежбање, несомнено е...

Што е афазија, поради која Брус Вилис ја заврши својата кариера?

Повлекувањето на актерот Брус Вилис од сцената, поради дијагностицирање на афазија, предизвика бројни реакции кај јавноста. Многу негови колеги со емоции сочувствуваат околу неговата...

СЛЕДЕТЕ нѐ на

3,651FansLike
1,466FollowersFollow
spot_img

НАЈЧИТАНИ

Најчестите митови и факти поврзани со сончањето и неговото влијание врз нашето здравје

МИТ: За да добијам витамин Д, треба да се сончам Факт: Не треба да се печете на сонце за да го добиете витаминот Д, кој...

Епилог за есенската бучава, а не сензации, тоа им го должиме на децата и извидниците

Во нашево општество често многу лесно и брзо се создава хаос. Најновиот пример е со настаните кои се случуваат во извиднички одред. Тажно е што...

Мит е дека мажите не можат да добијат рак на дојка

Мит Ако не постои рак на дојка во вашето семејство, тогаш вие не сте изложени на ризик за болеста Факт Секоја жена носи ризик за...

Маја Иванова Цеков за Приказна: Подобро утре е можно само ако заедно чекориме по патот – Дали сме лидери?

Пред да почнам да работам на себе, а подоцна и да работиме заедно со својот тим на Our Mind, веројатно, како и повеќето од...

д-р Ели Ханџиска:Анаболните стероиди имаат штетен ефект врз младите и адолесцентите

Најчести спортови коишто користат забранети супстанции и методи се забележани во велосипедизмот, кревање тежина, атлетиката и пливањето, вели во интервју за Приказна, д-р Ели Ханџиска, член на национална антидопинг...

Наумче Мојсовски: Допингот е зло за спортот и спортистите

Со директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски, разговаравме за законската регулатива за антидопинг Приказна Зошто е значајно справувањето со допинг кај спортистите? Наумче...

Златко Андоновски, ФФМ: Фудбалерите се тестираат често за да се утврди допинг

Со Златко Андоновски, портпаролот на ФФМ разговаравме за антидопинг активностите кои се преземаат во ФФМ. Приказна Колку често се тестираат фудбалерите на допинг? Златко Ако ги...

Инспиративната приказна Семпервел: Вегетативен модул на екстензивни кровни градини и кај нас

Неколкугодишната идеја за инстант вегетативни модули за екстензивни кровни градини, благодарение на поддршката од Фондот за иновации и технолошки развој ФИТР, една македонска компанија...

Дарја Ризова најдобра актерка на ФКТ „Ристо Шишков“

Ко-продукциската претстава „Нема да биде крај на светот“, на Македонскиот народен театар, Перипетија продукција – Скопје и Сараевскиот воен театар САРТР – Сараево, беше...

Над 6 милиони денари за доделување грантови на Здруженија за спроведување на иновативни иницијативи

Со вкупна сума од 6.600.000 денари преку проектот на Швајцарската Влада „Поддршка на изборните реформи во Северна Македонија“, Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС),...

ПОСЛЕДНИ