24.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024
spot_img

Денес е светски ден за заштита на животните

Светскиот ден на животните е можност, секој од нас да направи нешто добро за животните од својата околина, да им даде дом, да ги нахрани, да помогне нивниот живот да биде поубав бидејќи и тие, баш како и луѓето, се дел од заедничката планета која без нив би била незамислива.

Светскиот ден за заштита на животните се одбележува секоја година на 4 октомври, а традицијата започнала уште во 1931 година во Фиренца. На конференција на еколозите, е предупредено за одредени загрозени животни.

Нема достапен опис

Здруженијата за животни денес го одбележуваат овој настан, настојувајќи да укажат на проблемот со животинчињата кои секојдневно се измачувани или немаат доволни услови за живот.

Докажано е дека секој ден изумираат по над 50 видови животни, а три пати поголем број се наоѓаат пред изумирање.

Можеби нема да успеете да го спречите изумирањето на ендемските видови, но секогаш можете да нахраните улично кутре, да го згрижите го во вашиот двор, да помогнете на малите и беспомошни мачиња …

Не заборавајте дека денес е одличен ден да волонтирате во некое од центрите за чување на кутриња, да ја посетите зоолошката градина и да ја пренесете хуманоста на помладите генерации!

Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Приказна.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено само на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Приказна.мк.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ нѐ на

5,401FansLike
2,994FollowersFollow
spot_img

НАЈНОВИ