21.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024
spot_img

Данче Азманова Мирчевска: Само среќна и исполнета мајка може да расте среќни исполнети деца

Сметам дека токму популарноста на самата платформа се должи на тоа што им се укажува на самите родители, особено фокусот е ставен на мајките...

Што е афазија, поради која Брус Вилис ја заврши својата кариера?

Повлекувањето на актерот Брус Вилис од сцената, поради дијагностицирање на афазија, предизвика бројни реакции кај јавноста. Многу негови колеги со емоции сочувствуваат околу неговата...

СЛЕДЕТЕ нѐ на

5,401FansLike
2,994FollowersFollow
spot_img
spot_img
spot_img

НАЈЧИТАНИ

Најчестите митови и факти поврзани со сончањето и неговото влијание врз нашето здравје

МИТ: За да добијам витамин Д, треба да се сончам Факт: Не треба да се печете на сонце за да го добиете витаминот Д, кој...

Епилог за есенската бучава, а не сензации, тоа им го должиме на децата и извидниците

Во нашево општество често многу лесно и брзо се создава хаос. Најновиот пример е со настаните кои се случуваат во извиднички одред. Тажно е што...

Мит е дека мажите не можат да добијат рак на дојка

Мит Ако не постои рак на дојка во вашето семејство, тогаш вие не сте изложени на ризик за болеста Факт Секоја жена носи ризик за...

Проф. др. Александра Грозданова: Нашите баби биле вакцинирани, тие се сведоци на ефикасноста на вакцинацијата

Првата вакцина новороденчето ја прима веднаш по раѓањето. СЗО препорачува национален календар на вакцинација. Колку вакцини има кај нас, вклучително од првата до крајот...

Д-р Павлина Коруноска: И во менопауза, жените треба да прават гинеколошки прегледи

Што е менопауза и кога започнува? Д-р Павлина Коруноска Менопауза се дели на три дела. Имаме период на предменопауза или перименопауза, познат меѓу жените како...

Асистент д-р Милена Богојевска Доксевска: Ревматичните заболувања се појавуваат и кај децата

Системската терапија којашто е првата линија на лекување, ја одредуваатревматолозите. Следниот дел е всушност и почетниот, кога ќе се појави болеста, ние како ортопеди...

Игор Џамбазов: Ме умираа петпати

Последното озборување за мене, беше дека по 5-ти пат умирам, споделува Игор Џамбазов за Приказна. Тој додава: Овој пат не ме заболе толку. Ме...

Симона Константиновиќ: Охрабри се и следи ја својата интуиција

Симона Константиновиќ – сопственичка на Кеншо Мајндхаб, за Приказна ја раскажа својата приказна за отворање сопствен бизнис. Како одлучивте да почнете своја бизнис приказна? Симона Константиновиќ...

МАКЕДОНИЈА ДОБИ ПРЕТСЕДАТЕЛКА

Македонија за првпат во својата историја ќе има претседателка.Гордана Сиљановска-Давкова, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, ќе биде првата претседателка во Македонија. Ова следи по нејзината убедлива...

Почина Мирко Попов, пионерот на на македонската техно сцена

По кусо боледување почина еден од највлијателните и најуспешни скопски диџеи, музичари, композитори, текстописци, издавачи и продуценти Мирко Попов. Попов е роден во 1972 година...

ПОСЛЕДНИ

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ