Адвокат Марта Гусар: Секоја втора жена, барем еднаш се соочила со онлајн демнење

И како адвокат, и како човек искусен на темата демнење, но и како жртва на социјални мрежи, зборувавме со познатата адвокатка Марта Гусар. Што значат...

Што е афазија, поради која Брус Вилис ја заврши својата кариера?

Повлекувањето на актерот Брус Вилис од сцената, поради дијагностицирање на афазија, предизвика бројни реакции кај јавноста. Многу негови колеги со емоции сочувствуваат околу неговата...

СЛЕДЕТЕ нѐ на

4,322FansLike
1,656FollowersFollow
spot_img

НАЈЧИТАНИ

Најчестите митови и факти поврзани со сончањето и неговото влијание врз нашето здравје

МИТ: За да добијам витамин Д, треба да се сончам Факт: Не треба да се печете на сонце за да го добиете витаминот Д, кој...

Епилог за есенската бучава, а не сензации, тоа им го должиме на децата и извидниците

Во нашево општество често многу лесно и брзо се создава хаос. Најновиот пример е со настаните кои се случуваат во извиднички одред. Тажно е што...

Мит е дека мажите не можат да добијат рак на дојка

Мит Ако не постои рак на дојка во вашето семејство, тогаш вие не сте изложени на ризик за болеста Факт Секоја жена носи ризик за...

Ана Аврамоска Нушова: Жените го препознаваат демнењето, но често не го пријавуваат

Демнењето може да се изврши на различни начини. Може да се случи во јавниот простор: те следи од работа, те следи од домот, ги...

Психолог Фросина Ивановска: Жртвите на демнење, се чувствуваат како да губат контрола врз својот живот

Се чувствува многу вознемирено, многу уплашено. Едноставно се чувствува дека ја губи контролата врз својот живот затоа што некој друг е тој што ќе...

Проф. д-р Зоран Ханџински: Употребата на стероидите кај младите е штетна

Стероидите се хормони. Секоја суплементација и додаток во исхраната треба да се даде само ако постои медицинска причина за тоа, значи ако во...

Маја Андонова Јокиќ со изложба порачува: Обојте го животот со моменти вредни за паметење

Маја Андонова Јокиќ е родена на 4 мај 1980 во Скопје. Има дипломирано на економскиот факултет во Скопје, а во професионалниот живот балансира помеѓу...

Весна Кардалевска: Грижата за вработените почнува од првиот момент на доаѓање во компанијата

Весна Кардалевска, професионален тренер и консултант за личен развој на вработени од Вита институт Колку се важни вработените за корисничкото искуство? Весна Кардалевска-Многу, во последно време...

Нада Пешева е добитник на наградата за ликовна критика „Ладислав Баришиќ“

Здружението на ликовни критичари „АИКА Македонија“ ја додели наградата „Ладислав Баришиќ“ за 2023 година од областа на ликовната критика. Комисијата во состав Елена Вељановска,...

Едноставно НАЈДОБРА: Си замина Тина Тарнер

Си замина легендата, идол на многумина. Кралицата на рокенролот почина по долго боледување во нејзиниот дом во Цирих. Препознатлива по својот вокал и енергичен...

ПОСЛЕДНИ

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ