11.8 C
Skopje
Friday, April 19, 2024
spot_img

10 атракции и забавни паркови кои според „Трипадвајзер“ треба да ги посетите оваа година

„Трипадвајзер“ е најголемата светска платформа која на безброј патници им помага во планирање и реализација на патувањата ширум светот. Токму оваа компанија секоја година избира дестинации кои вреди да се посетат.

На почетокот на оваа година беа претставени ранг-листите со најдобрите дестинации и најдобрите плажи.

Црквата „Саграда Фамилиа“ во Барселона

Во јуни, платформата го претстави списокот со атракциите и забавните паркови кои би можеле да ги посетите во 2022. Италија и Шпанија се наоѓаат на врвот за оваа 2022 година. Ова е ранг-листата со атракциите кои треба да се посетат според Трипадвајзер, оваа година:

  1. Црквата „Саграда Фамилиа“ во Барселона, Шпанија
  2. Колосеумот во Рим, Италија
  3. „Емпаер стејт билдинг“ во Њујорк, САД
  4. Центарот на Големата џамија Шеик Зајед во Дубаи, ОАЕ
  5. Галеријата Уфизи во Фиренца, Италија
  6. Плоштадот на Еспања, Севилја, Шпанија
  7. Игуасу водопадите, Бразил
  8. Римските бањи во Бат, Англија
  9. Градината на боговите во Колорадо Спрингс, Колорадо
  10. Фонтана Треви во Рим, Италија
Колосеумот во Рим, Италија
„Емпаер стејт билдинг“ во Њујорк,
Центарот на Големата џамија Шеик Зајед во Дубаи
Галеријата Уфизи во Фиренца
Плоштадот на Еспања, Севилја
Римските бањи во Бат
Градината на боговите во Колорадо Спрингс
Фонтана Треви во Рим

Според Трипадвајзер, најдобриот забавен парк годинава е водениот парк Сиам Парк на Тенерифе.

Сиам Парк на Тенерифе

Дали некоја од овие дестинации ќе се најде на вашиот план за патување годинавa? Која и да ја одберете сигурно нема да погрешите.

Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Приказна.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено само на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Приказна.мк.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ нѐ на

5,279FansLike
2,913FollowersFollow
spot_img

НАЈНОВИ