2.8 C
Skopje
Monday, December 4, 2023
spot_img

Ноќен полициски час за невакцинираните во Либан

Либанските власти денес најавија дека ќе воведат ноќен полициски час за невакцинираните пред почетокот на божиќните празници.

Според либанскиот министер за здравство Фирас Абијад тоа е една од мерките за запирање на неодамнешниот пораст на зголемениот број заразени со Ковид-19 и мерка на претпазливост поради појавата на новиот вид Омикрон.

Либан нема регистрирано ниту еден случај на заразување со Омикрон, но малата земја се соочува со сериозна финансиска криза и е загрижена дека нејзиниот здравствен систем нема да може да се справи со новозаболени лица.

Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Приказна.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено само на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Приказна.мк.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ нѐ на

4,865FansLike
1,878FollowersFollow
spot_img

НАЈНОВИ