20.8 C
Skopje
Friday, June 21, 2024
spot_img

На жените претприемачки потребна им е финансиска поддршка преку владини мерки 

Евидентно е дека 78,9 од жените претприемачки се соочуваат со немање поддршка во финансирање на нивните бизниси, додека 43,7% се изјасниле дека потребни им се програми за отпочнување сопствен бизнис, се само дел од податоците од анкетата на Националната платформа за женско претприемништво спроведено во 2021. Затоа се потребни владини мерки за поддршка на женското претприемништво велат од Центарот за управување со промени како организатори на завршната конференција на проектот „Мерки за зајакнување на женски бизниси по Ковид-19“ која се одржа во Охрид.

-Би сакале да упатиме апел до централната и локалната власт дека потребни се соодветни мерки и политики за поддршка на претприемачките во пристапот до финансирање на женските бизнис идеи за основање, раст и развој на компаниите. Во иднина корисни би им биле микрокредитните програми, оформувањето на државен фонд за отпочнување и развој на бизниси, како и грантови и субвенционирања на трошоците за камати, но и програмите со нови облици на финансирање. Од особено значење би им било донесување на мерка за дигитализација со цел трансформирање на бизнисите, која ќе овозможи едукација на жените – дигитална писменост, како и фискална поддршка за капитални вложувања. – потенцираа од Центарот за управување со промени (ЦУП).

Извршната директорка на ЦУП, Неда Малеска-Сачмароска, порача дека секаде во светот па и кај нас, женското претприемништво значително ќе порасне со примената на новите дигитални технологии. Жените претприемачки веќе се препознаени како клучни придонесувачи за раст на националните економии и подобрување на условите на локално ниво.

-Со проектот „Мерки за зајакнување на женски бизниси по Ковид-19“ поддржан од Balkan Trust for Democracy и USAID овозможивме повеќе иницијативи за развој на мали женски бизниси и насоки како да се прошират и воведат иновации во своето работење. Сите овие иницијативи треба да ги сметаме за почетни чекори кон градење политики на блиска институционална и социјална соработка, така што споделувањето на позитивни бизнис практики, како и нивно преструктурирање во услови на пандемија и економска криза со донесување на конкретни владини мерки за нивна поддршка, се важни чекори за опстанок на женското претприемништво, истакна Малеска-Сачмароска.

Извршната директорка на ЦУП, Неда Малеска-Сачмароска

Според ЦУП мерката за унапредување на занаетчиите ќе ги подобри условите за нивно функционирање и опстојување, една од мерките која се потенцираше е мерка за намалување на сивата економија која директно и драстично би ги намалила приходите на регистрираните занаетчики.

-Во комуникација со туристичката комора, согледано е дека последиците од Ковид кризата во туризмот беа најевидентни. Затоа како мерка потребна е силна поддршка од државата, финансиска, но и во форма на промоција. Финансиските пакети изминатиот период дадоа ефект на краток рок, но секторот туризам, за да може да продолжи да се враќа во нормална и дополнително да се развива, поддршката мора да продолжи. – истакнуваат од ЦУП.

На завршната конференција на проектот говореа Елизабета Ѓоргиеска, сопруга на Претседателот на Република Северна Македонија како покровител на настанот; Џејмс Стеин, претставник на канцеларијата на УСАИД и Кирил Пецаков, градоначалник на Општина Охрид.

Резултатите од проектот ги претстави проектната координаторка, Јасна Пајковска, а женските претприемачки кои биле дел од проектот ги пренесоа научените лекции и корисни поддршки кои им овозможиле раст и развој на нивните бизниси. Во делот посветен на „Предлог политики за развој на женско претприемништво“ се обратија претставниците од ЦУП, Министерство за економија, Општина Охрид и од Националната Платформа за женско претприемништво во југозападниот плански регион.

По завршувањето на конференцијата триесет и пет жени занаетчики од Охрид, Битола и Скопје на плоштадот во Охрид ги претставија своите дела инспирирани од македонските културни наследства од разни региони низ земјава. Сите заинтересирани кои сакаат да дадат поддршка на жените и да се вклучат директно може да го сторат тоа преку онлајн платформата womenpoweron.mk

Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Приказна.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено само на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Приказна.мк.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ нѐ на

5,513FansLike
3,140FollowersFollow
spot_img

НАЈНОВИ