20.8 C
Skopje
Thursday, September 29, 2022
spot_img

д-р Ели Ханџиска:Анаболните стероиди имаат штетен ефект врз младите и адолесцентите

Најчести спортови коишто користат забранети супстанции и методи се забележани во велосипедизмот, кревање тежина, атлетиката и пливањето, вели во интервју за Приказна, д-р Ели Ханџиска, член на национална антидопинг...

Наумче Мојсовски: Допингот е зло за спортот и спортистите

Со директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски, разговаравме за законската регулатива за антидопинг Приказна Зошто е значајно справувањето со допинг кај спортистите? Наумче...

Златко Андоновски, ФФМ: Фудбалерите се тестираат често за да се утврди допинг

Со Златко Андоновски, портпаролот на ФФМ разговаравме за антидопинг активностите кои се преземаат во ФФМ. Приказна Колку често се тестираат фудбалерите на допинг? Златко Ако ги...

Даниел Трбогазов: Користењето стероиди самоиницијативно е штетно 

Даниел Трбогазов е дипломиран Проф. по физичко образование и е главен уредник и основач на порталот Мој Тренер. Работната кариера ја гради како фитнес тренер и...

Елена Бубало Михајловска: Со трпение, посветеност и правилна храна, наместо хемија, се постигнуваат резултати при вежбање

Сите сакаме брзи резултати. Кога би биле малку поистрајни, потрпеливи, ако посветено го следиме процесот на здрава исхрана и програми за вежбање, несомнено е...

Вело училиште е инспиративен и поттикнувачки пример, децата да возат велосипед

Проектот Вело училишта креиран од страна на Здружението на граѓани Еко Логик, се имплементира веќе неколку години, а неговата главна цел е да го...

Милчо Дерменџиев: Жално е што мултипласклероза го зафаќа најпродуктивниот дел на популацијата

Мултиплекс склероза или скратено МС е хронично воспалително заболување на централниот нервен систем кој вклучува мозок, 'рбетен мозок и оптичките нерви.  Настанува кога имуниот систем...

Дарја Ризова најдобра актерка на ФКТ „Ристо Шишков“

Ко-продукциската претстава „Нема да биде крај на светот“, на Македонскиот народен театар, Перипетија продукција – Скопје и Сараевскиот воен театар САРТР – Сараево, беше...

Stay Connected

22,878FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
spot_img

Latest Articles