20.8 C
Skopje
Friday, July 19, 2024
spot_img

Џифони филмски денови: во сабота данскиот „Кариран нинџа“ на македонски и на албански јазик

За својата нова публика, најмалите Џифонци, фестивалот „Џифони
Македонија“ го избра данскиот филм „Карираниот нинџа“ за третата сесија на програмата „Џифони филмски денови“, што ќе се организира в сабота (23 април) во Кинотеката на Северна Македонија. Во 10 часот филмот, синхронизиран ќе биде прикажан на македонски, а во 12 часот – на албански јазик. „Кариран нинџа“ е наменет за публика од шест години нагоре.

Анимираниот дански филм „Кариран нинџа“ е во режија на Андерс Матесен и Торбјорн
Кристоферсен. Приказната на анимираната детска авантура зборува за Алекс, ученик кој добива нинџа кукла од неговиот чичко Стјуарт по патувањето во Тајланд. Алекс наскоро сфаќа дека чудната шарена кукла, со копчиња неместо очи, всушност е жива и може да му помогне да се заштити од насилниците на училиште. Меѓутоа, кога Алекс одлучува да ѝ возврати услуга на нинџа куклата, тој открива дека е таа опседната со мисијата да ја одмазди.
Филмот е базиран врз книгата од данскиот комичар Андерс Матесен, кој исто така го
режираше филмот заедно со Торбјорн Кристоферсен. Филмот беше селектиран во детската програма на Берлинскиот филмски фестивал 2018, а рушеше рекорди во кината низ Данска.
„Кариран нинџа“ е добитник на наградата „Роберт“ од Данската филмска академија за
најдобар филм за деца и млади, како и наградата за најдобро адаптирано сценарио.
Проектот „Џифони филмски денови“ се организира со поддршка на Делегацијата на ЕУ во Скопје, од Агенцијата за филм на РСМ и од Кинотеката на Северна Македонија, а се
остварува во соработка со Амбасадата на Италија во Скопје и италијанскиот партнер
„Џифони Експириенс“.

Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Приказна.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено само на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Приказна.мк.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ нѐ на

5,529FansLike
3,276FollowersFollow
spot_img

НАЈНОВИ