21.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024
spot_img

Со фустан на Матичевски, Ева Лонгорија стана Дама

Ева Лонгорија на прогласувањето Дама, титула која ја доби во Астурија, Шпанија, носеше креација на дизјанерот со македонско потекло, Тони Матичевски. Тој ја сподели информацијата на неговиот личен профил на Фејсбук.

Тони Матичевски со години важи за еден од најпознатите дизајнери во Австралија. Во негови креации се појавија Џенифер Лопез, принцезата Дина Абдулазиз, Хајди Клум, Бијонсе, Џејми Кинг, Пенелопе Круз и многу други.

Матичевски има македонско потекло. Тој е роден во Мелбурн во 1976 година. Неговите родители се преселиле во 1975 година, татко му пристигнал заедно со неговите браќа малку порано, некаде во 1973-74 година. Неговиот татко по потекло е од с. Новаци во близина на Битола, а мајка му е од с. Могила. Матичевски растел во семејство во кое неговата мајка била шивачка, па оттаму веројатно доаѓаат и првите знаци на интерес за светот на модата. Тони се школувал четири години на РМИТ, Кралскиот институт за технологија во Мелбурн.

Уредничката на американското издание на модното списание „Гламур“, Синди Лив го нарекува „крал на драмата“ и препорачува негови тоалети, кои, според неа, се карактеризираат со фини карнери, како и чанти дизајнирани специјално за читателите на списанието.

Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Приказна.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено само на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Приказна.мк.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ нѐ на

5,401FansLike
2,994FollowersFollow
spot_img

НАЈНОВИ