25.8 C
Skopje
Thursday, June 13, 2024
spot_img

Отворање на изложбата „Носиме уметност“ од студентите на ТМФ, во Францускиот институт во Скопје

Денес во 18 часот, во Францускиот институт во Скопје ќе биде отворена модната изложба „носиме УМЕТНОСТ/llevamos ARTE/nous portons l’ART“, составена од креации на студентите на Катедрата за дизајн на текстил при Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје, чиј ментор е професорката и модна дизајнерка Лидија Георгиева. Модната изложба е омаж на Пикасо и кубизмот е првиот културен настан во Францускиот институт за 2024.

Оваа модна ревија, на која беа прикажани уникатни креации со мотиви од делата на Пабло Пикасо, првпат се одржа во декември минатата година во Музејот на Град Скопје, со поддршка на Амбасадата на Шпанија. Денешната изложба ќе ја отворат претставници од амбасадите на Франција и Шпанија.

Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Приказна.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено само на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Приказна.мк.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ нѐ на

5,498FansLike
3,121FollowersFollow
spot_img

НАЈНОВИ