16.8 C
Skopje
Tuesday, February 27, 2024
spot_img

Мато Наполетано меѓу 100-те најдобри пицерии во светот

На гала церемонија одржана во Кралската палата во Наполи беа прогласени 100 најдобри пицерии во светот. Помеѓу наградените годинава е и скопската траториа, Мато Наполетано која со големи букви го испиша името на нашата држава на светската гастрономска мапа.

Претходно во мај годинава, Мато Наполетано во Барселона беше прогласена и за 25 пицерија во Европа. Ова е првпат во историјата на Македонија, угостителски објект да е препознаен на светско ниво.

Рангирањето и наградувањето традиционално го врши најпрестижната меѓународна организација од Италија, низ строг процес на проверка од страна на анонимни инспектори во сите аспекти од понудата и работењето, низ целата година.

Успехот е уште позначаен и поради тоа што Мато Наполетано е единствената пицерија од нашиот поширок регион на ова рангирање.

Ова е успешна приказна која подеднакво ја збогатува локалната кулинарска понуда, но и ја промовира нашата држава во меѓународни рамки.

Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Приказна.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено само на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Приказна.мк.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ нѐ на

5,045FansLike
1,952FollowersFollow
spot_img

НАЈНОВИ