38.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024
spot_img

Историски успех на македонската екипа на Балканската математичка олимпијада БМО 2022

На олимпијада оваа година, за прв пат во историјата на Македонија постигнат е златен медал на Балканската математичка олимпијада БМО 2022, освоен од Никола Спировски.

Покрај златниот медал, освоивме и два сребрени медали, од Дамјан Давков и Јан Стојановски, еден бронзен медал освоен од Алексиј Тасиќ и две пофалници, освоени од Јасна Илиева и Блаже Суклевски.

Оваа година, екипата го постигна најголемиот екипен успех со освоени 118 поени и по бројот на освоени медали го зазема третото место после Романија и Грција.

Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Приказна.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено само на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Приказна.мк.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ нѐ на

5,528FansLike
3,276FollowersFollow
spot_img

НАЈНОВИ