21.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024
spot_img

Историска одлука: Папата Франциск им даде право на глас на жените во Синодот на бискупите

Папата Франциск одлучи да им даде право на глас на жените на претстојната бискупска конференција, што се случува за првпат во историјата на Римокатоличката црква.

Тој ги одобри измените на нормите кои го регулираат Синодот на бискупите, тело на Ватикан кое ги собира светските бискупи на периодични состаноци, по децениските барања на жените да имаат право на глас.

Досега само мажи можеа да гласаат на овие собири, но со новите промени, пет калуѓерки ќе се придружат на пет свештеници како претставници со право на глас. Дополнително, Франциск одлучи да назначи 70 членови во синодот кои не се дел од свештенството и побара половина од нив да бидат жени. И овие членови исто така ќе имаат право на глас.

Досега единствените луѓе кои можеа да гласаат беа мажи. Но, според новите измени, пет калуѓерки ќе им се придружат на пет свештеници како гласачки претставници за верските редови.

Покрај тоа, Франциск одлучи да назначи 70 неепископски членови на Синодот и побара половина од нив да бидат жени. И тие ќе имаат право на глас. Целта е, исто така, да се вклучат млади луѓе меѓу овие 70 членови кои не се епископи, кои ќе му бидат предложени на папата од регионалните блокови, а Франциск ќе донесе конечна одлука.

Франциск ја поддржа забраната на Католичката црква жените да бидат прогласени за за свештеници, но направи повеќе од кој било папа во последно време за да им даде на жените поголемо учество во улогите на одлучување во црквата.

Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Приказна.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено само на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Приказна.мк.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ нѐ на

5,401FansLike
2,994FollowersFollow
spot_img

НАЈНОВИ