26.8 C
Skopje
Saturday, April 13, 2024
spot_img

Иновативна бизнис приказна: Пандемијата беше шанса за 3D Hub

3D Hub нуди целосен „пакет“ ресурси за секој што сака да развие, дизајнира, моделира, пилотира, производство и пазар на производ / дел за производ. Основан за да им користи на сите кои имаат идеја за производ, а немаат ресурси за дизајнирање, прототип и започнување со производство на конкретниот производ. За Приказна, ја раскажаа својата бизнис приказна.

Според Бојан Аџиевски, сопственикот на 3DHUB.MK, нивната приказна започнува како идеја на група ентузијасти пред 5-6 години. Нивната желба била да направат нешто различно, имајќи предвид дека оваа технологија недоволно е позната и искористена како потенцијал на пазарот во нашата земја. Во тој период тие воочуваат дека постојат сериозни проблеми во поглед на користењето на ваквата технологија, нејзините можности, но и знаењето кое е потребно. Токму и затоа се нафаќаат да ја реализираат својата идеја, додава Бојан, затоа што таа практично се наметнува како решение за забележаниот проблем. Идејата стигнува до реализација и веќе една година се присутни на пазарот.

Процесот на развивање на самата идеја траел три години, а во него биле вклучени сите колеги. Бојан открива дека по развивањето на идеја, го забележуваат повикот на Фондот н иновации, на кој одлучуваат да се пријават. Фондот ја препознава нивната идеја и така приказната почнува да се развива.

3D Hub Функционира како бизнис акцелератор, кој преку својата веб-продавница поврзува различни производители на производи по нарачка со различни трагачи по сопствени производи. Во својата понуда вклучува брендирање и маркетинг на производи за производи кои се дизајнирани и произведени во нивниот 3D центар. На овој начин, Хабот се служи како деловен акцелератор и алатка за започнување бизнис.

Емисија Приказна посветена на Стартапи

Според Бојан, во нашата земја сè уште нема доволно знаење за можностите кои ги нуди оваа технологија, но во последниов период, веќе се забележуваат позитивни сигнали. Повеќе индустриски дејност го забележуваат потенцијалот во оваа технологија и започнуваат да вложуваат во неа. За жал, кај обичните луѓе, познавањата се помали, па од тие причини, нивниот тим се обидува да им излезе во пресрет и да го надгради нивниот знаење преку понуда на бесплатни курсеви. Бројките укажуваат дека нештата се менуваат, затоа што веќе имаме сериозна група на студенти, поради што сме многу задоволни, смета Бојан.

Пандемијата ги промени пазарните услови. Според Бојан и кај нив, тоа се забележува, впрочем и како во целиот свет. Проекциите не се реализирани според нивните очекувања. Но, тој потенцира, дека од друга страна, пандемијата придонела да се зголеми интересот за оваа технологија, што секако е позитивен сигнал дека нештата се менуваат во добра насока.

Иако пазарот на оваа технологија во земјава допрва треба да се развива, тој открива дека најчесто им се обраќаат за прототипирање на модели. Тие овозможуваат да се развие, дизајнира, моделира, пилотира специфичен производ или дел од него, кој и понатаму може да моделира.

Бојан е уверен дека нивната визија допрва ќе се развива, како впрочем и секаде на светскиот пазар. Производите од овој вид технологија наоѓаат широка примена во многу области, меѓу кои е и медицината.

За Приказна,

Вики Ч

Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Приказна.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено само на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Приказна.мк.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ нѐ на

5,231FansLike
2,800FollowersFollow
spot_img

НАЈНОВИ