11.8 C
Skopje
Friday, April 19, 2024
spot_img

Дебелината како здравствен проблем

Дебелината или обезитет е комплексна болест, која го зголемува ризикот за здравствени проблеми. Податоците во Македонија укажуваат на зголемен тренд на лица со покачена тежина и кај возрасни и кај деца.

Проблемот со дебелината мора прво да се признае.Понекогаш луѓето бараат утеха во храната, иако реално нема потреба. Проблемот со дебелината се решава со физичка активност, балансирана исхрана и стручен надзор.

Ова издание на Приказна го посветивме на дебелината како фактор кој може д го загрози нашето здравје.

Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Приказна.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено само на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Приказна.мк.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ нѐ на

5,279FansLike
2,914FollowersFollow
spot_img

НАЈНОВИ