19.8 C
Skopje
Friday, April 12, 2024
spot_img

Воспитување на дете: Што избегнуваат добрите родители

Кога е во прашање воспитувањето на детето, стручњаците објаснуваат што избегнуваат да прават добрите родители:

 • не разгалувајте го детето купувајќи му сè што ќе посака;
 • охрабрете се да бидете строги;
 • не покажувајте дека сте појаки;
 • не бидете контрадикторни;
 • не ветувајте, ако не можете да го исполните ветувањето;
 • не наседнувајте на детската провокација кога нешто прави од инает.

На грешките укажувате кога сте насамо

 • не тагувајте премногу кога детето ќе ви каже дека ве мрази. Тоа е само луто на вас поради некоја ситуација;
 • не дозволувајте детето да се чувствува помало отколку што е;
 • кога станува збор за работи кои може само да ги изврши, не ги извршувајте место него;
 • не посветувајте го целото ваше внимание на лошите навики на детето. Може да се инаети;
 • не го критикувајте детето пред други. На грешките, укажете му насамо;
 • не дозволувајте детето да помисли дека неговите грешки се големи гревови;
 • не жалете сè цело време. Децата нè прифаќаат мрморење;
 • не плашете го детето со казни. Ќе почне да ја крие вистината.

Мора да се учи од искуството

 • не штитете го од последиците. Мора да учи од искуството;
 • не обрнувајте му премногу внимание кога е лесно болно;
 • не одбивајте одговори на нормални прашања, бидејќи одговори може да побара на друго место;
 • не заборавајте дека не можат да пораснат без многу разбирање и поддршка.

Запомнете: најмногу се учи од примерите, а не од критиките.

Извор

Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Приказна.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено само на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Приказна.мк.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ нѐ на

5,229FansLike
2,744FollowersFollow
spot_img

НАЈНОВИ