19.8 C
Skopje
Friday, April 12, 2024
spot_img

Анксиозноста и митовите за неа

Анксиозноста е честопати е погрешно разбрана или потценета. Некои од вообичаените митови за анксиозноста вклучуваат дека анксиозноста не е доволно сериозна, што не е точно. Дополнително, одредени средини влијаат за стигматизирање на анксиозните лица, па често перцепцијата за посетување на психолог е синоним за слаба личност. Факт е дека во реалноста, одењето на психолошка терапија може да ве направи емоционално посилна личност и може да ви обезбеди алатки за да можете се справите со симптомите од анксиозност.

Мит: Анксиозноста ќе исчезне сама по себе.

Факт: Симптомите на вознемиреност се постојани, а со соодветен третман можат да повлечат.

Луѓето во одредени ситуации или фази од животот, можат да искусат зголемено нивото на анксиозност. Спротивно на ова, може да има периоди кога лице со анксиозност може да има намалување на симптомите, па дури и да се врати на некои од своите редовни активности. Ова придонесува за перцепција дека лицето, анксиозност ја надминало односно дека симптомите се излечени.

Важно е да се знае дека анксиозните нарушувања можат да бидат хронични и постојани, и ако не се решат правилно, симптомите на вознемиреност најверојатно ќе се вратат. Чувството на вознемиреност обично е поврзано со основните карактеристики на личноста или начините на размислување. Поради ова, во насока на намалување или исчезнување на загриженоста, се бара решавање на одредени аспекти за тоа како некое лице мисли или се однесува. Иако оваа промена во перспективата често не се случува сама по себе, може да се постигне преку терапија или стратегии за справување со анксиозност. Некое лице може да напредува и да се чувствува дека ги контролира симптомите на анксиозност, но, најдобро е да се решат симптомите и причините за нарушувањето со стручен надзор.

Мит: Луѓето со анксиозност треба да избегнуваат стресни ситуации.

Факт: Стресот е неизбежен; третманите со анксиозност можат да им помогнат на луѓето поефикасно да се справат со стресните ситуации.

Луѓето кои страдаат од анксиозност, често имаат одредени предизвикувачи кои можат да ги зголемат нивните симптоми или да доведат до чувство на паника. Овие може да вклучуваат:

  1. Личен или професионален конфликт
  2. Социјални ситуации
  3. Одредени фобии, како што се затворени простори или јавно обраќање
  4. Стравувања за здравјето или смртта

Стресните ситуации или средба со предизвикувач на вознемиреност, можат да бидат крајно непријатни за лицата со анксиозност. Факт е дека може да изгледа корисно избегнувањето на стресни ситуации, но, ова е исклучително тешко да се реализира и одржи. Стресните ситуации се дел од животот, а важен дел од справувањето со анксиозноста е учење ефективни стратегии за справување, кои им помагаат на луѓето да управуваат со својата вознемиреност за време на стрес.

Целосното избегнување на стресни ситуации може да влијае на способноста на лицето да учествува или да функционира нормално во секојдневниот живот. Од друга страна, наоѓањето ефикасни начини за справување со стресот може да го подобри здравјето и квалитетот на животот.

Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Приказна.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено само на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Приказна.мк.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ нѐ на

5,229FansLike
2,744FollowersFollow
spot_img

НАЈНОВИ